سلامت، تغذيه و نكات پزشكي - درماني

درباره وبلاگ
موضوعات

سلامت، تغذيه و نكات پزشكي - درماني

علت لکه های سفید روی دندان + 11 روش درمانی

دوشنبه دوم 3 1401

نقطه های سفید پوسیدگی دندان می تواند به دلایل مختلفی از جمله فلورسانس، هیپوپلازی مینای دندان، بهداشت دهان و دندان و زیاده روی در خوردن غذاهای اسیدی و شیرین رخ دهد.

اگرچه ممکن است این وجود داشته باشد لکه های سفید روی دندان ممکن است بد به نظر برسد، اما به ندرت نشان دهنده یک مشکل جدی است یا نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

در این مقاله قصد داریم ببینیم که چرا این لکه های سفید روی دندان ها ظاهر می شوند و علاوه بر این، ۱۱ نکته مهم برای درمان و پیشگیری از آن ها را بیان کنیم.


علت لکه های سفید روی دندان چیست؟

فلورسانس دندان

لکه های سفید روی دندان ها ممکن است به دلایل مختلفی ظاهر شوند. یکی از شایع ترین علل فلوئوروزیس دندانی است. معمولا اگر فردی در دوران کودکی فلوراید زیادی مصرف کند در سنین پایین دچار این لک ها می شود. چنین شرایطی معمولا شرایط بی خطری را برای فرد ایجاد می کند اما با گسترش این لکه ها امکان شکستن دندان ها وجود دارد.


هیپوپلازی مینای دندان

این حالت زمانی رخ می دهد که مینای دندان فرد به درستی تشکیل نشود. اگرچه این اختلال خیلی خطرناک نیست، اما فقط در دوران کودکی و زمانی که دندان های فرد هنوز در حال رشد و شکل گیری هستند، بروز می کند. چنین مشکلی می تواند خطر پوسیدگی دندان را در موارد پیشرفته افزایش دهد.

از دیگر دلایل ایجاد لکه های سفید روی دندان ها می توان به رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان، به ویژه هنگام خوردن غذاهای اسیدی یا بیش از حد شیرین یا تحریک کننده اشاره کرد.


راه های درمان لکه های سفید روی دندان

لکه های سفید روی دندان

درمان های مختلفی برای لکه های سفید روی دندان وجود دارد. اما تعیین اینکه کدام یک از این درمان ها برای از بین بردن لکه های سفید بهتر است ممکن است به علت زمینه ای لکه های سفید و وضعیت دندان های فرد بستگی داشته باشد.

  1. میکرو سایش مینا

میکرو ابریژن می تواند راه خوبی برای درمان لکه های سفید روی دندان برخی افراد باشد. در طی این روش، دندانپزشک مقدار کمی از سطح مینای دندان را برمی دارد تا لکه های سفید را کاهش دهد. این درمان حرفه ای معمولا با سفید کردن دندان ها انجام می شود که می تواند دندان ها را یکدست تر نشان دهد.

(0) نظر
X